La provincia cosentina  18 giugno 2004

La festa di Abate
di Nicola Bavasso
 

 Te prodhimet lėtrare bashkėkohore dhe te njė gjini ēė ka njė rėndėsi tė madhe si romani, ndodhet njė shkrimtar arbėresh i shkėlqyer dhe orixhinal, ēė shkruan nė njė mėnyrė tė hollė dhe tė lehtė ēė rrėmben lexueset dhe i qellin te ca vende tė fatosur, pjot me diell dhe ngjyra, tė rrethur ka njė natyrė tė bukur, ku njėrėzit por ikin se s’ka punė, s’mund shėrbejnė. Vendi i zėmėrės, katundi ēė bėhet i ashpėr dhe i tharėt kur njeriu merr udhėtim dhe bėhet shumė i ėmbėl kur priret pėr festat, ėshtė tematika me tė cilen Karmine Abate qepi romanin e tij e fundit “La festa del ritorno”. Abate shkrimtar arbėresh nga Karfici, vizatoi njė pikturė me ngjyrat e ngrohta e Arbėrisė. Hora, katundi ēė del ndėr gjithė romanet e shkrimtarit, ėshtė qendėr ku moti u pundar, vendi ku rrėnjitė e fuqishėm e Skandėrbehut ngjatin kėmbėt dhe ku gjuha arbėreshe gėrshetohet me djalektin kalabrisė dhe italian. Te ky roman i fundit Karmine Abate shkruan me njė lehtėsi tė shkėlqyer italisht me pak bisedime edhe arbėrisht. Autori rrėfyen plagėn e rrėndė ēė lėrėn emigraciona dhe nxėrrėn e njė biri ēė pret njė atė ēė shėrben nė Francė. Arbėreshėt janė popull ēė emigrarėn, shkrimtari shkruan atėn ēė probabilisht psoi ai dhe shumė arbėreshe si ai ē’u rritėtin largu nga prindi. Te libri priren me fuqi motive dhe vende ēė nga katund arbėresh mban tė gjallė: vatra, gjitonia, mikpritja dhe zjarri.
Ne duami se Abate, ēė sot muar shumė ēmime letrare ēė e vėrtėtuan ndėr autorėt mė tė njohur e letėrsisė italiane bashkėkohore, tė jetė i studhjuar ndėr shkollat arbėreshe.
i La letteratura italiana contemporanea annovera, in un genere molto seguito come il romanzo, uno scrittore arbėresh originale ed efficace che scrive in maniera raffinata e semplice immergendo i lettori in storie magiche cariche di sole, colori sorretti da una splendida natura dove perņ gli uomini emigrano perché non c’č lavoro. Le partenze ed i ritorni nel dolce paese natio, sono i motivi sui quali Carmine Abate ha intessuto il suo ultimo romanzo “La festa del ritorno”. Abate originario di Carfizzi, racconta la rabbia di un figlio che aspetta spasmodicamente ogni anno, il ritorno del padre dalla Francia. Nel romanzo ritornano con forza i motivi e gli ambienti arbėreshė: il focolare, il vicinato e l’ospitalitą. Abate č lo scrittore che sta facendo conoscere l’Arbėria all’Europa.
Ci auguriamo che Carmine Abate, vincitore di numerosi premi letterari nazionali che lo hanno confermato tra i maggiori scrittori italiani, possa al pił presto entrare nelle scuole arbėreshe.